OWA - dekor > Katalog Produktów > SCHODY > Rodzaje drewna  

Drewno jest najczęściej stosowanym materiałem do wykonywania schodów.Poniżej pragniemy przedstawić Państwu charakterystykę poszczególnych rodzajów drewna.

Drewno pochodzące z Polskich lasów :

Sosna:

należy do gatunku drzew iglastych żywicorodnych.Występuje praktycznie w całej Europie i liczy ok. 80 gatunków. Posiada bardzo szybki przyrost roczny, osiąga wysokość nawet do 30m. Ma specyficzną żółto -białą barwę. Bardzo łatwo poddaje się obróbce : piłowanie, struganie i frezowanie. Ze względu na to że jest to jest drewnem żywicznym, znacznie utrudnione jest jego bejcowanie. Sosna znajduje bardzo szerokie zastosowanie , od schodów poprzez okna aż po różnego rodzaju konstrukcje budowlane.

Buk:

Zaliczany jest do grupy drzew liściastych. Występuję w Europie. Posiada białą barwę z odcieniem żółto - czerwonym. Jest drewnem średnio ciężkim i stosunkowo twardym i bardzo dobrze się go obrabia. Drewno buka idealnie się wybarwia: bejcuje, impregnuje,lakieruje. Jego najpopularniejszym zastosowaniem są schody ale również można z niego wykonać podłogi i parkiety.

Jesion:

To drewno szybko rosnące, średniej wielkości osiągające wys.25-35m. Potrafi uzyskać średnicę 1m. Jesion może mieć różne odbarwienia, drewno "wcześniejsze" jest stosunkowo jasne, natomiast drewno "późniejsze" może być znacznie ciemniejsze. Kolorystyka jesionu jest zatem bardzo nieregularna, a struktura o rysunku słoistym. Jesion podlega łatwej obróbce i szybkiemu procesowi suszenia, w którym występuje minimalne ryzyko pęknięć.Drewno dzięki swej twardości oraz swemu charakterystycznemu usłojeniu( pręgowanym i bardzo dekoracyjnym) idealnie nadaję się do produkcji schodów i podłogi.

Klon:

Dąb:

W Polsce występują dwa gatunki dębu: dąb szypułkowy i dąb bezszypułkowy.Dąb szypułkowy - jego nazwa wywodzi się z tego, iż jego owoc rosną na dużych ok. 8cm szypułkach. Dąb bezszypułkowy charakteryzuje się tym iż ma cylindryczny pień a jego korona nie jest tak rozgałęziona jak w przypadku dębu szypułkowego. Drewno to ma swój specyficzny i klasyczny wygląd: ma widoczne usłojenie, prążki, jest połyskliwy i dekoracyjny.Bardzo dobrze reaguje na obróbkę mechaniczna i na bejcowanie. Jeżeli chodzi o suszenie zaleca się przeprowadzać się powoli gdyż ma tendencję do pękania i patrzenia się. Dzięki temu że posiada tak wiele zalet drewno to jet na tyle powszechne, że stosowane jest zarówno w meblarstwie,podłogach i schodach.

Modrzew:

Jawor:

Najpopularniejsze drewna egzotyczne:

Merbau:

Pochodzi z rodziny Caesalpinaceae i występuje w Azji oraz Australii. Jego barwa to kolor brązowy , a czasami nawet ciemno brązowy. Ciężar właściwy przy wilgotności 12% to ok. 800 kg/m3. Mimo sporej gęstości całkiem dobrze się go obrabia i piłuje.Przy suszeniu występuje niewielkie ryzyko pęknięć i odkształceń. Zdecydowanie nadaję się do produkcji schodów i podłóg, gdyż jest on wysoce odporny na pęknięcia i ścieranie.

Jatoba:

Pochodzi z rodziny drzew machoniowatych które występują w Ameryce Południowej. Charakteryzuję się czerwono-brązową barwą na której często występują prążki brązowo czarne.Ciężar właściwy przy wilgotności 12% wynosi ok. 900 kg/m3. Dobrze reaguje na obróbkę i suszenie.Stosuję się go w meblach, schodach i podłogach.

Sapeli:

to drewno z rodziny Meliaceae. Występuje zarówno w Afryce wschodniej jak i zachodniej. Charakteryzuję się barwa czerwono - brązową.Posiada usłojenie, włókna mogą lekko splecione. Mimo iż przy 12 % wilgotności posiada ciężar właściwy ok. 650 kg/m3, bardzo łatwo się go piłuje.Nieco gorzej poddaje się obróbce mechanicznej,ze względu na gęstość i nieregularne występowanie włókien. Posiada bardzo niewielkie skłonności do pękania podczas suszenia i obróbki.Dlatego też idealnie nadaję się do produkcji podłogi i schodów.

Iroko:

Pochodzi z rodziny drzew machoniowatych i występuje w Afryce.Jego ciężar właściwy przy wilgotności 12% wynosi ok. 600 kg/m3.Obróbka tego drewna nie sprawia żadnych kłopotów, podobnie jest z suszeniem. Idealnie nadaje się na podłogi i schody. Posiada bardzo wysoką odporność na destrukcję biologiczną.